Dieta dla starzejącego się psa
Psy, Żywienie psów

Dieta dla starzejącego się psa

Czas mija nieubłaganie i nie jest łaskawy ani dla ludzi, ani zwierząt. Otóż i nasze psy się starzeją. Z biegiem lat możemy zauważyć jak nasz wesoły, malutki, puszysty szczeniak dorasta, a wraz z nim zmienia się jego ciało, ale też i cechy charakteru. Pies jak każde inne zwierze zmienia się z biegiem lat.

W międzyczasie zmienia się jego podejście do ruchu i zabaw, a także do spożywanych posiłków. Warto rozgraniczyć ilości i jakość jedzenia podawanego psu podczas jego wzrastania. Trzeba mieć na uwadze, że inne rzeczy musi jeść młody szczeniak i stary pies, który już ma za sobą parę ładnych lat.

dieta psa

Co powinien jeść starzejący się pies

Jedną z podstawowych zasad, których należy przestrzegać jest oczywiście odpowiednia dieta. Z wiekiem spada u psa tempo przemiany materii oraz jego zapotrzebowanie na różne makroskładniki. W parze ze zmniejszoną aktywnością psa idzie jego otyłość. Często jest to również przyczyna dokarmiania psa resztkami z obiadu, lub rzucanie mu smakołyków pod stołem.

Otyłość w żadnym wypadku nie działa pozytywnie na starzejącego się psa, wręcz skraca jego życie. W wielu punktach weterynaryjnych znajdziemy porady jak karmić starzejącego się psa. Są proponowane przeróżne karmy, choć preferowane są mokre, które nie dość, że dostarczają ważnych składników, to zawierają również wodę, a ponadto są łatwe do strawienia i pogryzienia. Mimo to, rzadko zdarza się odwodnienie starzejących się psów, ale warto pamiętać o misce z wodą, by kontrolować zużycie wody.

Kilka oznak starzenia się psa

Pierwszą taką oznaką jest dezorientacja, zazwyczaj psy mają doskonały węch i tropią ślady, oraz same odnajdują drogę do domu. Kiedy pies się starzeje ta orientacja w terenie może być zaburzona. Psy z demencją wykazują często takie zachowania, jak blokowanie się między meblami, problemy z obejściem stojących na ziemi przedmiotów, lub próby wychodzenia przez drzwi od strony ich zawiasów.

Psiaki w zaawansowanym wieku potrafią także patrzeć się nieprzytomnie na ścianę, podłogę lub po prostu w przestrzeń i mogą gubić się we własnym domu lub ogrodzie. Drugą oznaką może być kłopot w interakcjach z ludźmi i innymi psami, lub w ogóle zwierzętami. Psy, które się starzeją niestety mogą już często nie rozpoznawać ludzi i psów z którymi mieszkają na co dzień.

Spotkaniom z nimi często towarzyszy strach i dezorientacja. Niestety, ale może się zdarzyć tak, że zmienią się ona z przyjaznych psów, na niedotykalskie. Kolejną z oznak starości u psów jest często występujące zaburzenie cyklu dobowego. Psy z demencją mogą stać się niezwykle pobudzone podczas nocy, kręcić się bez celu po pokoju, a nawet szczekać bez powodu. Jest wiele oznak, ale na te można zwrócić uwagę szczególnie.

Jak dbać o psa, który się zestarzał

Jeszcze raz podkreślić warto, że podstawą opieki nad starzejącym się psem jest dieta. Może to być trudne i przysporzy wielu zmartwień, ale warto dbać o swojego pupila do samego końca. Niektóre z oznak starości u psów bywają bardzo niepokojące, warto więc dla pewności zgłosić się z pupilem do weterynarza. Określi on, czy stan psa jest poważny, czy wymaga on specjalnej opieki i w szczególnej sytuacji zaleci odpowiednią suplementację, dietę lub wspomaganie lekami.

Jak pomocny był ten post?

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

Ocen ten post jako pierwszy!