Zachowania psa, czyli co pupil chce nam powiedzieć swoim zachowaniem
Rozumienie swojego pupila jest dużym sukcesem dla właściciela. Pozwala to na stworzenie szczęśliwej relacji między psem, a jego właścicielem. Ludzie wyrażają swoje emocje poprzez mimikę twarzy. Psy natomiast mogą emocje pokazywać poprzez ruch i pewne swoiste zachowania. Psy często używają komunikacji poprzez głos.
Najczęściej spotykane dźwięki, przez które psy wykazują emocje, to wycie, mruknięcia, warknięcia, szczekanie. Psom są raczej obce ludzkie uczucia wyższe, ale są im znane uczucia podstawowe, takie jak radość, przywiązanie, strach i smutek i wiele innych. Psy i ludzie żyją wspólnie od tysięcy lat i instynktownie jesteśmy w stanie odczytać wzajemnie większość naszych nastrojów poprzez język ciała, wyraz twarzy i głos.
Co może oznaczać gdy Twój pies mruczy, szczeka i wyje?
Jeśli chodzi o szczekanie, to jest to dźwięk, który jest wręcz wpisany w naturę psa, lecz szczekanie występuje głównie u psa domowego. Wilki na przykład potrafią szczekać, ale wydają jedno krótkie szczeknięcie. Kiedy pies szczeka to najczęściej chce obronić swoje terytorium przed obcym, lub sygnalizuje zmianę sytuacji.
Wycie natomiast jest domeną wilków, w ten sposób zwołują watahę. Jeśli chodzi o mruczenie, to ten dźwięk wydają głównie szczeniaki. Zwłaszcza jeśli się je drapie i głaszcze. Kolejnym ważnym sygnałem jest warczenie. Tutaj nie ulega wątpliwości, że warczenie jest objawem złości, włącza się najczęściej u psa razem z agresją, lecz może być również oznaką wesołości psa i może oznaczać zaproszenie do zabawy.
Co jest oznaką radości u psa?
Jako właścicielom psów i w ogóle zwierząt zależy nam głównie na ich dobru i na tym, by były zadowolone, zdrowe i szczęśliwe. Szczęście to jedno z uczuć, które chyba najłatwiej zauważyć u psa. Jest ono najczęściej naturalne i niepohamowane. Warto zwrócić uwagę na to jak wygląda pies zadowolony. Otóż ma on łagodny i na niczym nie skupiony wzrok, na czole nie pojawiają się żadne zmarszczki, jest rozluźnione, a uszy luźno wiszą. Nie zapominajmy o merdającym ogonku.
Psy niestety nie uśmiechają się, ale jest pewna rasa psa, która cechuje się wydatnym uśmiechem i jest Golden Retriever. Te psy można powiedzieć szczerzą zęby z uśmiechu. Jak już wcześniej wspomniano doskonałym sygnałem, który mówi nam o radości psa, jest oczywiście ogon. Gdy kołysze nim nonszalancko i nieśpiesznie z boku na bok na średniej wysokości, jest zadowolony. Gdy merda nim energicznie, czasem tak energicznie, że porusza się cały jego zad, jest podekscytowany i szczęśliwy. Pies, który jest szczęśliwy chętnie uczestniczy w zabawach, porusza się w luźny sposób, nie ma napięcia i często biega wokół właściciela zachęcają go do zabawy.
Postawa neutralna
Najlepiej byłoby gdyby nasz pupil całymi dniami wyglądał na szczęśliwego, lub chociaż naturalnie wyluzowanego. Postawa naturalna to taka, w której pies jest zrelaksowany, wyćwiczony, wybiegany, odprężony, ale również dobrze odżywiony. Postawę naturalną pies ma wówczas, gdy leży, będzie odprężony i nieruchomy, ale gotowy do tego, aby się ożywić i zainteresować tym, co robisz.