karma dla psa
Psy, Żywienie psów

Jaką karmę dla psa wybrać – mokra, czy sucha?

Bez wątpienia jeśli jesteśmy właścicielami czworonogów, to traktujemy je jak członków rodziny. To nasi przyjaciele i towarzysze życia. Jako opiekunom zależy nam na ich zdrowiu i dobrym samopoczucie, aby były szczęśliwe i zadbane, oraz by niczego im nie brakowało. Warto zatem zwrócić uwagę na to co nasz pies je. Wiemy nie od dziś, że szczególnie młode szczeniaki, lub te, które uwielbiają być w ciągłym ruchu potrzebują dużo karmy i wody, by prawidłowo funkcjonować.

Dlaczego zdrowe odżywianie psów jest ważne?

Pies to organizm żywy, który potrzebuje jedzenia, by przeżyć. Warto zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu naszego podopiecznego. Karma dla pasa zawsze będzie stanowić ważną część w życiu każdego czworonoga. Jest to też bardzo ważne, by podkreślić, że karma jest dużo bardziej wartościowa niż resztki z obiadu, lub odpady z gotowania. Owszem nie lubimy niczego marnować, ale pies nie powinien jeść tego co człowiek, a człowiek nie powinien jeść tego co pies.

karma dla zwierząt

Ta zasada jest znana nie od dziś, dlatego karma przeznaczona dla psów jest dużo lepszą alternatywą. Wybierając ją możemy być pewni, że jest ona dobrze zbilansowana, a więc zawiera wiele odpowiednich składników odżywczych, których pies potrzebuje by rosnąć, lub zachować prawidłowe żywienie. Rozróżnia się karmy mokre i suche, a także dietetyczne dla zbyt otyłych psów. Otyłość u psów jest wynikiem bardzo często dokarmiana resztkami właśnie. Dokarmiając psa resztkami z obiadu fundujemy mu nie tylko otyłość, ale również byt dużą ilość tłuszczu, co może skutkować niewydolnością narządów, a także powodować schorzenia kości.

Karma sucha

Karma sucha różni się od karmy mokrej tym, że zawiera małą ilość wody, bo tylko około 8% zawartości. Jest świetną propozycją, ponieważ jest treściwa i ma dużą zawartość składników odżywczych. Jest również tańszym rozwiązaniem. Ma również długi termin ważności i może być przechowywana często w temperaturze pokojowej, lub chłodnym zacienionym miejscu. Jest ona również dobrym rozwiązaniem dla psów mających problemy z kamieniem nazębnym, ponieważ pies spożywając karmę suchą naturalnie ściera kamień, który mógłby się osadzić. Warto również karmę dostosować do wieku psa.

Ponieważ młody pies potrzebuje dużo odżywczej karmy, a stary pies, potrzebuje mniejszej ilości, ale łatwiejszą do spożycia. W obecnej chwili nie trudno jest dostosować odpowiednią karmę dla psa, ponieważ to weterynarz lub dietetyk może polecić odpowiednią karmę, nawet jeśli nasz pies ma pewne nadwrażliwości, to nie trudno na rynku znaleźć karmy bezglutenowe, ekologiczne, hypoalergiczne, oraz kompletne karmy dla wszystkich psów niezależnie od wieku. Istnieją również karmy skierowana, przede wszystkim do psów z problemami żołądkowo-jelitowymi, a także alergią pokarmową i wrażliwością skóry.

Karma mokra

Karma mokra natomiast być może jest droższa niż sucha, ale zawiera z kolei dużo wody, co wiąże się z potrzebą dawania pasu większych porcji, a więc więcej jej ubywa. Ale jest ona doskonała dla psów, które rosną, lub są w wieku starczym i potrzebują czegoś, co łatwiej pogryźć. Odpowiednio dobrana mokra karma spełnia wszelkie potrzeby żywieniowe naszych czworonogów.

Pełnoporcjowe mokre karmy dostarczają psom wszystkich zalecanych składników odżywczych. Karmienie psa gotową mokrą karmą pozwala przy tym zaoszczędzić właścicielowi mnóstwo czasu, który musiałby przeznaczyć na domowe przygotowywanie psich posiłków. Wybierają mokrą karmę pamiętajmy, by zdecydować się na taką z dobrym składem, zawierającą pełnowartościowe składniki wyłącznie naturalnego pochodzenia.

Jak pomocny był ten post?

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

Ocen ten post jako pierwszy!