jaki żwirek dla kota
Akcesoria dla kotów

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Jednym z podstawowych akcesoriów, niezbędnych dla naszych domowych kotów, jest żwirek. Wypełniamy nim kuwetę naszego zwierzaka, tworząc mu tym samym odpowiednie warunki do załatwiania się. Jest to więc bardzo ważne, aby wybrać dobry żwirek dla kota, gdyż element ten pełni istotną funkcję w poprawnym funkcjonowaniu zwierzęcia. Instynkt naturalny kotów kieruje bowiem nimi tak, aby zakopywały swoje odchody, dlatego też brak żwirku negatywnie wpływa na ich psychikę. Poza tym od tego, czym wypełniona jest kuweta naszego zwierzęcia, zależeć będzie również komfort samych jego właścicieli. Bardzo często zastanawiamy się bowiem nad tym, jaki żwirek dla kota żeby nie śmierdziało będzie najlepszy. W tym artykule spróbujemy przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące tego produktu, dzięki którym będziesz wiedział, jaki żwirek dla kota wybrać. 

Rodzaje żwirków dla kota

Istnieje kilka rodzajów żwirków. Poznanie ich charakterystyki pozwoli nam w świadomym wyborze odpowiedniego dla naszego zwierzaka produktu. Naszą decyzję powinniśmy bowiem oprzeć o potrzeby, które ma nasz kot oraz my sami jako jego właściciele. Dobry żwirek dla kota powinien bowiem przede wszystkim dobrze służyć kotu, tamować nieprzyjemne zapachy, być łatwym w sprzątaniu oraz dostosowywać się do przestrzeni, w której znajduje się kuweta.

dobry żwirek dla kota

Niezbrylający i zbrylający żwirek dla kota

Przede wszystkim najważniejszym podziałem tego produktu jest klasyfikacja na dwa rodzaje żwirków dla kota – niezbrylający i zbrylający. Zbrylający żwirek dla kota charakteryzuje się tym, że zbryla się po kontakcie z odchodami, poprzez wchłanianie cieczy poprzez jego poszczególne granulki, które następnie zbijają się w zwartą masę. Żwirek niezbrylający jest zaś jego przeciwieństwem, przez co jest zdecydowanie trudniejszy w usuwaniu go z kuwety. Dodatkowo żwirek niezbrylający bardzo często się pyli, co może przeszkadzać zarówno kotu, jak i jego właścicielom, gdyż pył taki osiadły na łapkach zwierzęcia łatwo roznosi się po domu. Zbrylający żwirek dla kota jest dużo wygodniejszy w użytkowaniu, gdyż zdecydowanie sprawniej się go sprząta zarówno z kuwety, jak i spoza niej.

Bentonitowy żwirek dla kota

Żwirek zbrylający również dzieli się na różne rodzaje, wśród których jednym z najpopularniejszych jest bentonitowy żwirek dla kota. Produkt ten wyjątkowo dobrze pochłania wilgoć i z łatwością tworzy zwartą bryłę wokół odchodów, dzięki czemu usuwanie go jest sprawne, a zużywanie oszczędne. Jedynym minusem tego produktu jest to, że nie można wrzucać go do toalety, gdyż może powodować zatykanie rur. Jest to jednak bardzo dobry żwirek dla kota i zwierzęta przeważnie naprawdę lubią z niego korzystać.

Żwirek drewniany dla kota

Kolejnym rodzajem żwirku zbrylającego jest żwirek drewniany dla kota. Produkt ten jest bardzo ekologiczny, gdyż wykonuje się go właśnie z drewna. Może występować pod postacią granulek bądź też wiórek. Oczywiście ten drugi typ łatwiej roznosi się na kocich łapach, jednak wciąż pozostaje naprawdę dobrym wyborem dla kota. Żwirek drewniany to najlepszy żwirek dla kota małego, który dopiero uczy się korzystania z kuwety i może chcieć zjadać swój żwirek. Drewno nie powinno zaszkodzić takiego ciekawskiemu maluchowi.

żwirek drewniany dla kota

W co jeszcze poza żwirkiem warto się zaopatrzyć?

Naturalnie najważniejszym wyposażeniem jest odpowiednio dobrana kuweta, równie ważna będzie także łopatka do jej czyszczenia. Będzie ona służyć odsiewaniu zużytego żwirku od czystego, dlatego ważne, aby wycięte w niej otwory były dopasowane do używanego przez nas żwirku. Pomocnym może okazać się także zapach do kuwety, szczególnie jeśli nasz kot nie chce przekonać się do korzystania z niej. Istnieje także wiele innych akcesoriów dostępnych na rynku, które mogą zdecydowanie ułatwić nam oporządzanie kociej toalety. Warto im się przyjrzeć i wybrać to, co nam pomoże.

Jak pomocny był ten post?

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

Ocen ten post jako pierwszy!