Żywienie kotów

Czego nie mogą jeść koty – krótki poradnik żywienia tych czworonogów

Koty to urocze zwierzaki, które wnoszą wiele radości do życia swoich właścicieli. Każdy posiadacz tego czworonoga powinien chcieć zapewnić mu jak najlepsze warunki życia. Aby to osiągnąć dobieramy odpowiednie akcesoria dla naszych pupili takie jak drapaki, legowiska, miski czy zabawki. Istotną rzeczą w całym wyposażeniu kota (a właściwie najważniejszą) jest jego pożywienie. Wbrew pozorom odpowiednie nakarmienie tych zwierzaków wcale nie jest takie proste. Istnieje wiele mitów dotyczących kociej diety, w które spora część osób wciąż wierzy, przez co nieświadomie karmi zwierzęta w niewłaściwy sposób. Każdy odpowiedzialny właściciel powinien wiedzieć, czego nie mogą jeść koty, aby móc odpowiednio zadbać o swojego pupila. Jeśli szukasz odpowiedzi na to właśnie podstawowe pytanie, to tu z pewnością je znajdziesz.

Czy domowe jedzenie dla kota jest zdrowe

Przez wiele lat w Polsce panowało przekonanie, że kot powinien żywić się resztkami z posiłków człowieka. Dieta taka jest jednak bardzo niewłaściwa dla zwierzęcia z kilku powodów. Po pierwsze domowe jedzenie dla kotów może okazać się wyjątkowo szkodliwe ze względu na ogromną ilość przypraw, którymi jest ono doprawione. Zwierzęta nie zawsze wiedzą, że coś im szkodzi, dlatego chętnie zjedzą to, co spadnie im ze stołu, jednak jeśli posiłek ten będzie zawierał przyprawy, kot może mieć poważne problemy po zjedzeniu go. Szczególnie niebezpieczna jest dla tych zwierząt sól, której nie mogą one pozbyć się z organizmu tak jak człowiek, gdyż nie pocą się one tak jak my.

Jednym z najbardziej popularnych mitów dotyczących domowego jedzenia dla kotów jest przekonanie o tym, że zwierzę to powinno pić mleko. Większość kotów w ogólnie nie toleruje laktozy, przez co, wbrew przesądowi, nie są one w stanie przyswoić mleka i spożywanie go może być dla nich szkodliwe. Jeśli twój kot wymiotuje po jedzeniu mleka, to znaczy, że nie powinno być ono częścią jego diety. Najlepiej nie podawać wcale tego produktu naszym pupilom.

czego nie mogą jeść koty

Czy koty mogą jeść karmy? 

W dzisiejszych czasach w niemalże każdym sklepie jesteśmy w stanie znaleźć ogromny wybór różnych rodzajów karm dla kotów. Dzielą się one głównie na karmy suche oraz mokre. Powszechnie uważa się, że do tego, czego nie mogą jeść koty, zaliczają się przede wszystkim suche karmy. Jest to jednak pokarm, który zwierzęta te zazwyczaj uwielbiają, a przez to, że same nie wiedzą one ile koty powinny jeść, są w stanie pochłonąć tyle chrupiącej karmy, ile wsypiemy im do miski. Może być to wyjątkowo niebezpieczne, gdyż produkt ten stanowi dla zwierząt odpowiednik fast fooda. Dodatkowo ze względu na małą ilość zawartej w nim wody, spożywanie go przez kota może skutkować u zwierzaka problemami z nerkami. Mokra karma jest znacznie lepszym rozwiązaniem, jeśli jej skład jest wystarczająco dobry. Im więcej jest w niej produktów pochodzenia zwierzęcego, których nazwy nie są ci obce, tym lepiej dla twojego zwierzaka.

czego nie mogą jeść koty

Co powinny jeść koty?

Bardzo dużo powiedzieliśmy już o produktach, które są zakazane dla tych zwierzaków, czas teraz odpowiedzieć na pytanie o to, co mogą jeść koty. Przede wszystkim jedną z podstawowych rzeczy, które powinny znaleźć się w kociej diecie, jest mięso. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie wołowina oraz drób, które odpowiednio przygotowane stanowią zdrowe i wartościowe pożywienie dla naszych pupili.

Jeśli chodzi zaś o przysmaki, którymi zwierzaki te lubią się raczyć, to dobra będzie dla nich ryba bez ości. Wiele osób zastanawia także się nad tym, czy koty mogą jeść jajka. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jeśli posiadamy jajka dobrego pochodzenia (najlepiej od kur chowanych ekologicznie), to będą one stanowić świetne uzupełnienie diety naszego kota.

Jak pomocny był ten post?

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

Ocen ten post jako pierwszy!