Papuga Nimfa - jak się opiekować? Wszystko co, musisz wiedzieć o tej odmianie
Ptaki

Jak opiekować się papugą nimfą?

Papuga nimfa to jedna z najbardziej popularnych odmian ptaków domowych. Jest ona uwielbiana przede wszystkim za zdolność melodyjnego śpiewu, którego brak innym papugom oraz za swój niewielki rozmiar. Jej niewątpliwą zaletą  jest także bardzo przyjacielskie nastawienie i duża ciekawość otoczenia. To usposobienie oraz aktywność pociągają jednak za sobą szereg potrzeb, o których należy bezwzględnie pamiętać, decydując się na zakup takiego osobnika. Jak opiekować się papugą nimfą, by była szczęśliwym i zdrowym ptakiem? Zapraszamy do lektury!

Papuga nimfa – opis odmiany

Papugi nimfy są zaliczane do ptaków o średnich rozmiarach. Przeciętnie osiągają wagę od 90 do 120 gramów, a długość ich ciała razem z ogonem wynosi 30 cm. Oryginalnie pochodzą one z Australii, ale dziś występują na całym świecie, będąc jedną z najczęściej spotykanych odmian hodowlanych. Ludzie docenili je przede wszystkim za dźwięczny głos i umiejętność powtarzania melodii. Należy jednak podkreślić, że takie zdolności posiadają tylko samce – samiczki są zazwyczaj milczące.

Przez lata powstało wiele krzyżówek tej odmiany, z których każda charakteryzuje się innym kolorem umaszczenia. Ta pierwotna (perłowa) charakteryzuje się szaro-białą barwą piór na skrzydłach, żółtą główką oraz pomarańczowymi elementami przypominającymi rumieńce. Inne mutacje to np.: cynamonowa, lutino (biała z żółtą głową i pomarańczowymi plamami), szek (w barwne plamy) czy białogłowa (bez pomarańczowych plam na głowie).

Ile żyją nimfy?

W przypadku papug nimf można śmiało stwierdzić, że są to towarzysze na całe życie, ponieważ potrafią żyć nawet 25 lat. Osiągnięcie takiego wieku przez papugę jest możliwe, jeśli właściciel odpowiednio troszczy się o potrzeby swojego zwierzaka, zapewniając mu właściwą dietę, odpowiednią ilość ruchu oraz spełnienie potrzeb emocjonalnych.

Potrzeby emocjonalne

Odpowiednia opieka nad papugą nimfą wymaga przede wszystkim spełniania jej potrzeb emocjonalnych. Oswojony ptak pragnie towarzyszyć swojemu opiekunowi prawie przy każdej czynności. Uwielbia siadać na ramieniu, spacerować w okolicy właściciela, przyglądać się jego zachowaniom i bawić się rzeczami wokół. Ludziom przynosi to zazwyczaj wiele radości.

Konsekwencją tego przyjaznego usposobienia jest fakt, nimfy bardzo źle znoszą samotność i mogą bardzo głośno domagać się zainteresowania. Ich krzyk nie jest przyjemny, dlatego już od samego początku należy uczyć ptaka odpowiednich zachowań. Kiedy papuga wydaje z siebie nieprzyjemne dla ucha dźwięki, należy ją zignorować i przyjść do niej, dopiero gdy się uspokoi. Nie można jej natomiast zaniedbać. Nimfa, która nie dostaje wystarczająco uwagi od właściciela (a przy tym nie ma innego osobnika swojego gatunku), może stać się osowiała, a nawet zachorować na depresję i zacząć wyrywać sobie pióra.

Potrzeby ruchowe i przestrzenne

Papugi nimfy uwielbiają ruch, dlatego potrzebują dużo przestrzeni. Aby żyć w zdrowiu i szczęściu, powinny latać przynajmniej kilkanaście minut dziennie. Jeśli nie masz warunków do tego, by zapewnić im wystarczająco dużą klatkę lub umożliwić lot po pokoju, prawdopodobnie powinieneś rozważyć zakup innego ptaka.

Minimalny rozmiar klatki dla parki to 80 x 50 x 80 cm. Powinna mieć ona także poziome pręty, aby papuga mogła się po niej wspinać (nimfy to uwielbiają). Klatka powinna stanąć w pomieszczeniu, w którym często przebywają ludzie np. w salonie, aby zapewnić ptaku poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Obrazek pokazujący, co jedzą papugi nimfy - głównie mieszanki ziaren

Co jedzą papugi nimfy?

Inną, ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie, co jedzą papugi nimfy. Największą część ich diety stanowią mieszanki ziaren (np. prosa senegalskiego i kanaru). Takie menu należy wzbogacać o świeże lub gotowane warzywa (bez soli!) oraz owoce. W klatce należy zamontować także kostkę wapienną, służącą do ścierania dzioba.

Papugi nimfy często zaglądają właścicielom do talerza, mając nadzieję, że Ci podzielą się z nimi swoimi smakołykami. Chociaż z pozoru wydaje się to bardzo uroczym, niewinnym podjadaniem, w rzeczywistości może skończyć się dla papugi tragicznie. Nawet najmniejsza ilość soli lub wysoko przetworzonej żywności może być dla ptaka śmiertelna.

Teraz już wiesz, jak wygląda opieka nad papugą nimfą. Są to zwierzęta, które przynoszą właściciela niesamowicie dużo radości i świetnie się z nimi dogadują. Jeśli szukasz zwierzęcia, które będzie Twoim przyjacielem i towarzyszem na wiele lat, z pewnością jest to dobry gatunek!

Jak pomocny był ten post?

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

Ocen ten post jako pierwszy!